Licensed to Western Illinois University
                                       HY-TEK's Meet Manager 10/6/2012 03:37 PM
             Western Illinois Univ. vs St. Louis Univ - 10/6/2012              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Louis-OZ  'A'                                    NT    1:53.05   11  
     1) Streid, T M 20                  2) Battaglia, M 18                
     3) Gieseke, J 18                   4) Herbig, J                      
       28.42    39.32    20.54    24.77                                    
  2 Western Illinois University-IL  'A'                    NT    1:55.69    4  
     1) Hollopeter, L D 18              2) Rosenhauer, S E 18             
     3) Kirchhoefer, K L 18             4) Rassmussen, J L 20             
       29.16    32.51    29.16    24.86                                    
  3 Saint Louis-OZ  'B'                                    NT    1:58.41    2  
     1) May, G                          2) Massey, K 18                   
     3) Tabra, K                        4) Kopec, E 20                    
       33.87    30.38    32.53    21.63                                    
  4 Western Illinois University-IL  'B'                    NT    1:58.72  
     1) Hansen, A M 18                  2) Wolfe, P 20                    
     3) Highlander, E J 19              4) Brasile, H E 20                
       29.49    34.38    29.01    25.84                                    
  5 Saint Louis-OZ  'C'                                    NT    2:02.24  
     1) McKeen, T 18                    2) Scholl, K 18                   
     3) Ciampa, K                       4) Nelson, C                      
       31.06    33.46    29.67    28.05                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Louis-OZ  'A'                                    NT    1:37.30   11  
     1) May, P 18                       2) Hansen, S 18                   
     3) Butzke, W J 20                  4) Billingsley, Z                 
       25.32    26.67    23.35    21.96                                    
  2 Western Illinois University-IL  'A'                    NT    1:39.90    4  
     1) Bond, J D 20                    2) Furr, J D 18                   
     3) Neaveill, T A 19                4) Payne, A D 20                  
       25.40    29.04    23.46    22.00                                    
  3 Saint Louis-OZ  'B'                                    NT    1:40.46    2  
     1) Cano, S                         2) Mandli, C 20                   
     3) Hagar, G 18                     4) Alander, M                     
       25.67    28.76    24.19    21.84                                    
  4 Western Illinois University-IL  'B'                    NT    1:42.92  
     1) Arakaki, K 19                   2) Hughes, J P 18                 
     3) Shain, J L 19                   4) Farrar, S T 18                 
       25.87    29.39    25.02    22.64                                    
  5 Western Illinois University-IL  'C'                    NT    1:43.37  
     1) Davis, J J 21                   2) Wierzchowiec, P 19             
     3) Miller, R J 18                  4) Grogg, J w 19                  
       29.51    26.32    25.50    22.04                                    
  6 Saint Louis-OZ  'C'                                    NT    1:46.92  
     1) Landen, L                       2) Kane, J                        
     3) Gayton, J                       4) Capra, J                       
       28.00    28.92    26.03    23.97                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, M                  SLU-OZ                    NT   10:50.22    9  
      30.09   32.59   33.35   33.16   33.06   32.84   33.16   33.36
      33.27   31.99   32.11   32.57   32.49   33.10   33.22   32.41
      32.39   32.51   31.46   31.09                                
  2 Popp, M K                 18 Western-IL                NT   10:53.42    4  
      29.31   31.95   32.43   33.07   32.85   32.72   33.12   33.36
      33.07   33.29   33.59   33.61   33.76   33.25   33.13   32.65
      32.37   32.29   32.35   31.25                                
  3 King, A                      SLU-OZ                    NT   10:56.40    3  
      29.33   31.90   32.61   33.08   33.17   32.73   32.91   32.59
      32.32   32.87   33.21   33.67   33.85   33.93   34.02   33.53
      33.21   34.04   31.95   31.48                                
  4 Osterman, L               19 SLU-OZ                    NT   11:07.42    2  
      28.42   32.41   32.94 1:06.32                                
                              34.06   34.19   34.09   34.58   34.38
      33.98   34.44   34.43   33.43                                
  5 Bresler, D J              19 Western-IL                NT   11:37.98    1  
      32.38   35.01   35.32 1:10.26                   35.31   34.48
      35.04   35.07   35.51   35.62   35.34   35.50   35.43   35.40
      34.87   34.96   34.74   33.28                                
  6 Stout, J E                19 Western-IL                NT   11:56.10  
      30.70   33.84   34.72   35.42   35.46   35.99   35.78   35.91
      36.25   36.60   36.36   36.97   36.45   36.39   36.73   36.85
      36.61   36.66   36.67   35.74                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pasquesi, J               18 SLU-OZ                    NT   10:04.01    9  
      26.73   29.65   30.51   30.70   30.82   30.64   31.32   30.00
      30.99   31.17   30.39   30.64   30.82   30.69   30.25   30.18
      30.40   30.51   30.00   27.60                                
  2 Abercrombie, M J          18 Western-IL                NT   10:04.18    4  
      25.92   28.88   29.57   30.12   30.32   30.53   30.83   30.89
      30.89   31.09   30.92   31.07   31.09   31.02   31.05   31.33
      31.01   30.44   29.71   27.50                                
  3 Schrouth, P                  SLU-OZ                    NT   10:36.40    3  
      27.69   31.26   32.05   32.39   32.42   32.07   32.57   32.49
      32.50   32.50   31.96   32.19   32.62   32.11   32.14   31.96
      32.30   31.78   31.27   30.13                                
  4 Stevenson, H              19 SLU-OZ                    NT   10:45.89    2  
      28.07   31.22   31.49   31.94   32.16   32.17   32.51   32.84
      32.66   32.96   32.95   33.37   33.00   32.77   32.76   32.77
      32.85   32.92   32.56   31.92                                
  5 Hughes, J P               18 Western-IL                NT   11:02.45    1  
      29.09   31.30   32.52   32.80   32.90   33.42   33.78   33.41
      34.03   33.89   33.74   34.13   34.02   33.80   33.34   33.23
      33.74   33.93   33.97   31.41                                
  6 Davis, J J                21 Western-IL                NT   11:02.75  
      29.41   32.40   33.02   33.15   33.21   33.45   33.19   33.28
      33.82   33.77   33.13   33.16   32.94   33.68   34.19   34.60
      33.73   34.18   34.04   30.40                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseke, J                18 SLU-OZ                    NT    2:01.06    9  
      28.02   30.82   31.42   30.80                                
  2 Herbig, J                    SLU-OZ                    NT    2:03.66    4  
      28.01   31.77   31.91   31.97                                
  3 Popp, M K                 18 Western-IL                NT    2:03.84    3  
      28.63   31.25   32.50   31.46                                
  4 Betsworth, M E            20 Western-IL                NT    2:04.11    2  
      28.36   31.59   32.42   31.74                                
  5 Nelson, C                    SLU-OZ                    NT    2:07.91    1  
      29.45   32.29   32.97   33.20                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hulseman, B                  SLU-OZ                    NT    1:43.39    9  
      23.91   26.08   26.67   26.73                                
  2 Conway, S                    SLU-OZ                    NT    1:46.27    4  
      24.26   27.06   27.40   27.55                                
  3 Rykosky, D M              18 Western-IL                NT    1:47.01    3  
      24.98   27.20   28.41   26.42                                
  4 MacArt, P                 18 SLU-OZ                    NT    1:48.00    2  
      25.06   27.49   27.91   27.54                                
  5 Grogg, J w                19 Western-IL                NT    1:51.87    1  
      25.40   27.77   28.91   29.79                                
  6 Vissers, S W              19 Western-IL                NT    1:54.50  
      26.45   28.50   29.72   29.83                                
 
Event 7  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenzi, E M              19 SLU-OZ                    NT      29.35    9  
  2 Hollopeter, L D           18 Western-IL                NT      29.48    4  
  3 Hansen, A M               18 Western-IL                NT      30.24    3  
  4 May, G                       SLU-OZ                    NT      30.33    2  
  5 McKeen, T                 18 SLU-OZ                    NT      31.36    1  
  6 Arendt, D A               18 Western-IL                NT      32.43  
 -- Rogers, T B               19 SLU-OZ                    NT     X31.81  
 -- Gobell, K                 18 SLU-OZ                    NT     X32.09  
 -- Hyams, A S                20 SLU-OZ                    NT     X32.12  
 -- Ciampa, K                    SLU-OZ                    NT     X33.84  
 
Event 8  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bond, J D                 20 Western-IL                NT      25.46    9  
  2 May, P                    18 SLU-OZ                    NT      25.47    4  
  3 Embrey, K R               21 SLU-OZ                    NT      25.75    3  
  4 Arakaki, K                19 Western-IL                NT      26.09    2  
  5 Brabbins, J A             21 SLU-OZ                    NT      26.39    1  
  6 Landen, L                    SLU-OZ                    NT      28.01  
  7 Gayton, J                    SLU-OZ                    NT      28.21  
  8 Peters, C S               20 Western-IL                NT      31.82  
 
Event 9  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenhauer, S E           18 Western-IL                NT      32.91    9  
  2 Battaglia, M              18 SLU-OZ                    NT      33.27    4  
  3 Scholl, K                 18 SLU-OZ                    NT      33.57    3  
  4 Massey, K                 18 SLU-OZ                    NT      34.10    2  
  5 Christensen, A M          20 SLU-OZ                    NT      34.29  
  6 Wolfe, P                  20 Western-IL                NT      35.05    1  
  7 Stout, J E                19 Western-IL                NT      36.83  
  8 Stickler, D               18 SLU-OZ                    NT      41.67  
 
Event 10  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Billingsley, Z               SLU-OZ                    NT      27.79    9  
  2 Hansen, S                 18 SLU-OZ                    NT      28.03    4  
  3 Wierzchowiec, P           19 Western-IL                NT      28.84    3  
  4 Farrar, S T               18 Western-IL                NT      28.88    2  
  5 Mandli, C                 20 SLU-OZ                    NT      29.30    1  
  6 Furr, J D                 18 Western-IL                NT      29.46  
  7 Kane, J                      SLU-OZ                    NT      29.63  
  8 Brunkhorst, P                SLU-OZ                    NT      29.96  
  9 Melnick, D                18 Western-IL                NT      30.66  
 10 Alander, M                   SLU-OZ                    NT      30.85  
 11 Pienkowski, B J           21 Western-IL                NT      31.08  
 12 Clark, R                  18 SLU-OZ                    NT      31.51  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Streid, T M               20 SLU-OZ                    NT      59.12    9  
      27.94   31.18                                                
  2 Osterman, L               19 SLU-OZ                    NT    1:01.43    4  
      29.08   32.35                                                
  3 Kirchhoefer, K L          18 Western-IL                NT    1:04.04    3  
      30.07   33.97                                                
  4 Gould, W                  18 SLU-OZ                    NT    1:04.52    2  
      30.21   34.31                                                
  5 Bresler, D J              19 Western-IL                NT    1:11.54    1  
      33.34   38.20                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butzke, W J               20 SLU-OZ                    NT      53.15    9  
      24.53   28.62                                                
  2 Miller, R J               18 Western-IL                NT      54.94    4  
      25.88   29.06                                                
  3 Shain, J L                19 Western-IL                NT      55.65    3  
      26.30   29.35                                                
  4 Conway, S                    SLU-OZ                    NT      55.77    2  
      25.88   29.89                                                
  5 MacArt, P                 18 SLU-OZ                    NT      57.30    1  
      26.21   31.09                                                
  6 Rykosky, D M              18 Western-IL                NT      57.52  
      26.36   31.16                                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseke, J                18 SLU-OZ                    NT      25.89    9  
  2 Brabbins, M E             19 SLU-OZ                    NT      26.19    4  
  3 Christensen, A M          20 SLU-OZ                    NT      26.47    3  
  4 Brasile, H E              20 Western-IL                NT      26.66    2  
  5 Betsworth, M E            20 Western-IL                NT      26.69    1  
  6 Arendt, D A               18 Western-IL                NT      26.93  
  7 Highlander, E J           19 Western-IL                NT      26.98  
  8 Hyams, A S                20 SLU-OZ                    NT      27.22  
  9 Hansen, M                 18 SLU-OZ                    NT      28.69  
 10 Stickler, D               18 SLU-OZ                    NT      28.91  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Billingsley, Z               SLU-OZ                    NT      21.95    9  
  2 Payne, A D                20 Western-IL                NT      22.33    4  
  3 Hulseman, B                  SLU-OZ                    NT      22.68    3  
  4 Vissers, S W              19 Western-IL                NT      23.24    2  
  5 Kane, J                      SLU-OZ                    NT      23.71  
  6 Farrar, S T               18 Western-IL                NT      23.84  
  7 Johnstone, J R            18 Western-IL                NT      24.54    1  
  8 Litzau, S                 20 SLU-OZ                    NT      24.61  
  9 Capra, J                     SLU-OZ                    NT      24.74  
 10 Hagar, G                  18 SLU-OZ                    NT      24.75  
 11 Melnick, D                18 Western-IL                NT      25.76  
 12 Pienkowski, B J           21 Western-IL                NT      25.90  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rassmussen, J L           20 Western-IL                NT     190.80    9  
  2 Coleman, K A              20 SLU-OZ                    NT      80.69    4  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogilvie, D W              19 Western-IL                NT     233.70    9  
  2 Oliver, P D               19 Western-IL                NT     195.52    4  
  3 Rusenas, V A              18 Western-IL                NT     177.00    3  
  4 Paster, E                 20 SLU-OZ                    NT     167.25    2  
  5 Livasy, N                    SLU-OZ                    NT     110.63    1  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Streid, T M               20 SLU-OZ                    NT      54.84    9  
      26.62   28.22                                                
  2 Osterman, L               19 SLU-OZ                    NT      56.11    4  
      27.11   29.00                                                
  3 Rassmussen, J L           20 Western-IL                NT      56.76    3  
      27.23   29.53                                                
  4 Rogers, T B               19 SLU-OZ                    NT      57.01    2  
      27.50   29.51                                                
  5 Brasile, H E              20 Western-IL                NT      57.96    1  
      27.44   30.52                                                
  6 Betsworth, M E            20 Western-IL                NT      59.39  
      28.11   31.28                                                
  7 Hansen, M                 18 SLU-OZ                    NT    1:00.20  
      29.38   30.82                                                
  8 McKeen, T                 18 SLU-OZ                    NT    1:00.27  
      29.75   30.52                                                
  9 Nelson, C                    SLU-OZ                    NT    1:01.18  
      29.24   31.94                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hulseman, B                  SLU-OZ                    NT      48.04    9  
      23.07   24.97                                                
  2 Neaveill, T A             19 Western-IL                NT      48.44    4  
      23.68   24.76                                                
  3 Pasquesi, J               18 SLU-OZ                    NT      49.38    3  
      24.03   25.35                                                
  4 Alander, M                   SLU-OZ                    NT      49.68    2  
      23.89   25.79                                                
  5 Payne, A D                20 Western-IL                NT      49.90    1  
      23.99   25.91                                                
  6 Schrouth, P                  SLU-OZ                    NT      51.80  
      25.01   26.79                                                
  7 Wierzchowiec, P           19 Western-IL                NT      52.34  
      25.37   26.97                                                
  8 Kane, J                      SLU-OZ                    NT      52.48  
      25.55   26.93                                                
  9 Vissers, S W              19 Western-IL                NT      52.49  
      25.30   27.19                                                
 10 Clark, R                  18 SLU-OZ                    NT      53.12  
      25.62   27.50                                                
 11 Litzau, S                 20 SLU-OZ                    NT      54.71  
      26.02   28.69                                                
 12 Capra, J                     SLU-OZ                    NT      55.00  
      26.28   28.72                                                
 13 Peters, C S               20 Western-IL                NT      59.55  
      27.54   32.01                                                
 14 Melnick, D                18 Western-IL                NT    1:07.56  
      31.49   36.07                                                
 15 Pienkowski, B J           21 Western-IL                NT    1:10.73  
      33.12   37.61                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollopeter, L D           18 Western-IL                NT    1:03.34    9  
      31.07   32.27                                                
  2 May, G                       SLU-OZ                    NT    1:03.61    4  
      31.28   32.33                                                
  3 Herbig, J                    SLU-OZ                    NT    1:05.49    3  
      31.99   33.50                                                
  4 Hansen, A M               18 Western-IL                NT    1:05.88    2  
      32.10   33.78                                                
  5 Tabra, K                     SLU-OZ                    NT    1:06.41    1  
      31.81   34.60                                                
  6 Arendt, D A               18 Western-IL                NT    1:12.62  
      34.29   38.33                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bond, J D                 20 Western-IL                NT      54.47    9  
      26.40   28.07                                                
  2 May, P                    18 SLU-OZ                    NT      55.40    4  
      26.63   28.77                                                
  3 Cano, S                      SLU-OZ                    NT      55.50    3  
      26.85   28.65                                                
  4 Rykosky, D M              18 Western-IL                NT      56.99    2  
      27.93   29.06                                                
  5 Arakaki, K                19 Western-IL                NT      57.44    1  
      27.76   29.68                                                
  6 Hagar, G                  18 SLU-OZ                    NT      58.64  
      28.26   30.38                                                
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, M                  SLU-OZ                    NT    1:10.01    9  
      33.93   36.08                                                
  2 Rosenhauer, S E           18 Western-IL                NT    1:11.65    4  
      34.26   37.39                                                
  3 Christensen, A M          20 SLU-OZ                    NT    1:14.55    3  
      35.42   39.13                                                
  4 Hyams, A S                20 SLU-OZ                    NT    1:15.45    2  
      36.34   39.11                                                
  5 Wolfe, P                  20 Western-IL                NT    1:16.76    1  
      36.21   40.55                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, S                 18 SLU-OZ                    NT    1:01.09    9  
      28.27   32.82                                                
  2 Furr, J D                 18 Western-IL                NT    1:04.15    4  
      30.22   33.93                                                
  3 Mandli, C                 20 SLU-OZ                    NT    1:04.64    3  
      29.77   34.87                                                
  4 Davis, J J                21 Western-IL                NT    1:05.29    2  
      30.96   34.33                                                
  5 Brunkhorst, P                SLU-OZ                    NT    1:05.64    1  
      30.71   34.93                                                
  6 Hughes, J P               18 Western-IL                NT    1:06.51  
      31.10   35.41                                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, A                      SLU-OZ                    NT    5:15.50    9  
      29.89   33.05   33.33   33.40   33.31   33.12   32.08   32.83
      32.56   21.93                                                
  2 Popp, M K                 18 Western-IL                NT    5:28.31    4  
      30.18   32.84   33.51   33.63   33.19   32.77   33.17   33.25
      33.32   32.45                                                
  3 Gobell, K                 18 SLU-OZ                    NT    5:32.82    3  
      31.55   33.52   33.87   33.87   34.29   33.57   33.71   33.37
      33.06   32.01                                                
  4 Kopec, E                  20 SLU-OZ                    NT    5:34.05    2  
      29.86   33.05   33.47   33.72   33.76   34.34   33.85   34.39
      33.97   33.64                                                
  5 Bresler, D J              19 Western-IL                NT    5:40.37    1  
      32.36   34.52   34.35 1:08.90   33.99                   34.92
    1:06.44                                                        
  6 Stout, J E                19 Western-IL                NT    5:51.53  
      30.99   34.45   35.66   35.25   35.39   35.80   36.04   36.44
      36.18   35.33                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abercrombie, M J          18 Western-IL                NT    4:54.72    9  
      26.30   29.36   30.10   30.64   30.47   30.35   30.70   30.26
      29.10   27.44                                                
  2 Anderson, D               18 SLU-OZ                    NT    4:54.89    4  
      26.66   29.63   30.00   30.47   30.06   29.93   29.82   29.58
      30.01   28.73                                                
  3 Conway, S                    SLU-OZ                    NT    4:56.67    3  
      25.87   29.64   30.56   30.66   30.31   30.36   30.25   30.12
      30.35   28.55                                                
  4 MacArt, P                 18 SLU-OZ                    NT    5:03.83    2  
      26.78   29.32   29.91   30.28   30.46   30.56   30.96   31.43
      32.23   31.90                                                
  5 Grogg, J w                19 Western-IL                NT    5:10.88    1  
      27.33   30.41   31.48   32.24   31.53   31.65   31.89   31.72
      31.51   31.12                                                
  6 Johnstone, J R            18 Western-IL                NT    5:31.52  
      28.55   31.50   32.40   33.52   32.87   34.11   35.13   34.99
      35.18   33.27                                                
 
Event 25  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Streid, T M               20 SLU-OZ                    NT      27.11    9  
  2 Gieseke, J                18 SLU-OZ                    NT      28.49    4  
  3 Kirchhoefer, K L          18 Western-IL                NT      30.06    3  
  4 Massey, K                 18 SLU-OZ                    NT      30.14  
  5 Highlander, E J           19 Western-IL                NT      30.18    2  
  6 Ciampa, K                    SLU-OZ                    NT      31.04    1  
  7 Battaglia, M              18 SLU-OZ                    NT      31.39  
  8 Stickler, D               18 SLU-OZ                    NT      31.44  
  9 Wolfe, P                  20 Western-IL                NT      31.80  
 10 Christensen, A M          20 SLU-OZ                    NT      32.55  
 11 McKeen, T                 18 SLU-OZ                    NT      33.51  
 
Event 26  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butzke, W J               20 SLU-OZ                    NT      23.74    9  
  2 Neaveill, T A             19 Western-IL                NT      24.58    4  
  3 Billingsley, Z               SLU-OZ                    NT      24.63    3  
  4 Miller, R J               18 Western-IL                NT      25.62    2  
  5 Shain, J L                19 Western-IL                NT      25.76    1  
  6 Gayton, J                    SLU-OZ                    NT      26.09  
  7 Peters, C S               20 Western-IL                NT      26.41  
  8 Clark, R                  18 SLU-OZ                    NT      27.07  
  9 Stevenson, H              19 SLU-OZ                    NT      27.36  
 10 Landen, L                    SLU-OZ                    NT      27.55  
 11 Litzau, S                 20 SLU-OZ                    NT      28.13  
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, K A              20 SLU-OZ                    NT     117.30    9  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogilvie, D W              19 Western-IL                NT     238.35    9  
  2 Paster, E                 20 SLU-OZ                    NT     189.33    4  
  3 Oliver, P D               19 Western-IL                NT     175.88    3  
  4 Rusenas, V A              18 Western-IL                NT     160.65    2  
  5 Livasy, N                    SLU-OZ                    NT      97.73    1  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, M                  SLU-OZ                    NT    2:13.07    9  
      28.79   35.94   37.21   31.13                                
  2 Tabra, K                     SLU-OZ                    NT    2:21.30    4  
      29.57   36.49   42.43   32.81                                
  3 Rosenhauer, S E           18 Western-IL                NT    2:23.20    3  
      31.14   38.54   39.96   33.56                                
  4 Gould, W                  18 SLU-OZ                    NT    2:24.17    2  
      31.42   39.65   42.41   30.69                                
  5 Kirchhoefer, K L          18 Western-IL                NT    2:24.21    1  
      31.45   37.35   42.39   33.02                                
  6 Bresler, D J              19 Western-IL                NT    2:33.86  
      33.48   39.51   44.72   36.15                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abercrombie, M J          18 Western-IL                NT    2:02.03    9  
      26.52   30.90   36.48   28.13                                
  2 Anderson, D               18 SLU-OZ                    NT    2:03.81    4  
      26.86   31.87   37.71   27.37                                
  3 Pasquesi, J               18 SLU-OZ                    NT    2:05.40    3  
      26.16   32.19   39.21   27.84                                
  4 Shain, J L                19 Western-IL                NT    2:06.85    2  
      27.21   33.33   37.84   28.47                                
  5 Alander, M                   SLU-OZ                    NT    2:07.21    1  
      26.50   33.48   36.53   30.70                                
  6 Davis, J J                21 Western-IL                NT    2:07.73  
      27.17   33.87   36.31   30.38                                
  7 Furr, J D                 18 Western-IL                NT    2:09.17  
      29.71   34.59   34.96   29.91                                
  8 Peters, C S               20 Western-IL                NT    2:17.30  
      28.95   38.88   39.51   29.96                                
  9 Johnstone, J R            18 Western-IL                NT    2:18.49  
      29.72   36.36   42.53   29.88                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Louis-OZ  'A'                                    NT    3:44.59   11  
     1) Osterman, L 19                  2) Herbig, J                      
     3) Kopec, E 20                     4) Rogers, T B 19                 
       26.73    55.53    26.06    55.18    14.56    57.67    26.58    56.21
  2 Western Illinois University-IL  'A'                    NT    3:48.43    4  
     1) Hollopeter, L D 18              2) Betsworth, M E 20              
     3) Brasile, H E 20                 4) Rassmussen, J L 20             
       26.94    56.59    27.45    58.20    26.94    57.75    26.34    55.89
  3 Saint Louis-OZ  'B'                                    NT    3:48.46    2  
     1) King, A                         2) Gobell, K 18                   
     3) Lorenzi, E M 19                 4) Hyams, A S 20                  
       27.81    57.52    14.46    56.75    26.72    56.51    27.96    57.68
  4 Saint Louis-OZ  'C'                                    NT    4:00.81  
     1) Scholl, K 18                    2) Hansen, M 18                   
     3) Nelson, C                       4) Gould, W 18                    
       28.90  1:01.53    29.12  1:01.20    28.73  1:00.38    27.84    57.70
  5 Western Illinois University-IL  'B'                    NT    4:05.28  
     1) Arendt, D A 18                  2) Hansen, A M 18                 
     3) Popp, M K 18                    4) Highlander, E J 19             
       28.89  1:00.40    28.66  1:07.13    22.80    54.98    30.10  1:02.77
 -- Western Illinois University-IL  'C'                    NT   X4:14.10  
     1) Rosenhauer, S E 18              2) Stout, J E 19                  
     3) Kirchhoefer, K L 18             4) Wolfe, P 20                    
       29.54  1:03.99    28.75  1:10.07    23.16    58.86    27.98  1:01.18
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Louis-OZ  'A'                                    NT    3:12.20   11  
     1) MacArt, P 18                    2) Hulseman, B                    
     3) May, P 18                       4) Conway, S                      
       23.33    48.76    22.32    46.75    22.78    48.31    22.90    48.38
  2 Western Illinois University-IL  'A'                    NT    3:15.55    4  
     1) Payne, A D 20                   2) Rykosky, D M 18                
     3) Bond, J D 20                    4) Neaveill, T A 19               
       23.77    49.76    23.24    49.00    22.88    48.97    22.75    47.82
  3 Saint Louis-OZ  'B'                                    NT    3:24.64    2  
     1) Stevenson, H 19                 2) Hagar, G 18                    
     3) Butzke, W J 20                  4) Schrouth, P                    
       25.21    53.67    23.61    50.02    23.86    52.06    22.79    48.89
  4 Western Illinois University-IL  'C'                    NT    3:25.14  
     1) Farrar, S T 18                  2) Wierzchowiec, P 19             
     3) Miller, R J 18                  4) Arakaki, K 19                  
                52.15    24.40    50.98    24.66    51.79    23.76    50.22
  5 Western Illinois University-IL  'B'                    NT    3:30.23  
     1) Johnstone, J R 18               2) Grogg, J w 19                  
     3) Vissers, S W 19                 4) Abercrombie, M J 18            
       26.16    55.31    23.87    50.63    25.29    52.88    23.90    51.41
  6 Saint Louis-OZ  'C'                                    NT    3:35.02  
     1) Clark, R 18                     2) Brunkhorst, P                  
     3) Capra, J                        4) Litzau, S 20                   
       25.41    54.27    24.80    52.89    25.42    53.56    25.46    54.30
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Saint Louis                         199   2. Western Illinois University          85
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Saint Louis                         172   2. Western Illinois University         128

Drury Hotels
The Parking Spot
Anheuser Busch
Edward Jones
US Bank
The Delmar Gardens Family